توییتر به عنوان یک شبکه اجتماعی اعتراضی، بین مردم محبوبیت زیادی دارد. بسیار از افراد و برندهای سرشناس نیز در این شبکه اجتماعی حضور فعال دارند. اما موضوعی که توییتر را نسبت به بقیه شبکه‌های اجتماعی متمایز کرده است، حضور مقامات سیاسی کشورهای مختلف است. این افراد معمولا در شبکه‌های اجتماعی دیگر حضور پررنگ ندارند ولی در توییتر فعال هستند.

موضوع اصلی اینجاست که در اتفاقی عجیب توییتر هک شد و هکرها توانستند با اکانت‌های افراد و برندهای معروف، توییت مشترکی را انتشار دهند. هم‌زمان با تلاش توییتر برای حذف و متوقف کردن توییت‌های جعلی، این کمپانی مجبور شد راهکارهای متفاوتی از جمله متوقف کردن موقت انتشار توییت توسط حساب‌های تاییدشده را تست کند.


نحوه کلاهبردای

در تاریخ 25 تیر 1399 در اکانت توییتری افراد مشهور و معروف از جمله باراک اوباما، بیل گیتس، ایلان ماسک، جف بزوس و… یک توییت با موضوع درخواست پرداخت بیت کوین به یک حساب خاص رمزارز مشاهده می‌شد. این متن در اکانت‌های مختلف تغییرات کمی داشت ولی موضوع یک چیز بود. «هرکسی به حساب معرفی شده بیت کوین واریز کند، چندین برابر آن‌را به حسابش برگشت خواهیم زد»

یک کلاهبرداری حرفه‌ای که چند صد نفر در دام آن گرفتار شدند و بیش از 100.000 دلار به جیب کلاهبرداران رفت. لازم به توضیح است، کلاهبردای انجام شده با توجه به اینکه به وسیله هک کردن اکانت افراد و برندهای معروفی انجام شده بود، با اقدام به موقع و اطلاع رسانی گسترده، خیلی موفق نبوده و می‌توانست مبلغ بسیار بزرگتری باشد.

با مراجعه به حسابی که هکرها معرفی کرده بودند تعداد 382 تراکنش انجام شده و مبلغ باقی مانده حساب 12.8 بیت کوین بوده است.


ورود FBI به ماجرای هک شدن توییتر

اداره فدرال تحقیقات آمریکا یا همان FBI به همراه سازمان خدمات مالی ایالت نیویورک، تحقیقات در مورد هک شدن حساب‌های توییتری را آغاز کردند. یکی از سخنگویان بخش سانفرانسیسکوی FBI تایید کرد که این آژانس در حال تحقیق در مورد نحوه هک شدن حساب‌های توییتر است.

اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک، نیز سازمان خدمات مالی این ایالت را مامور پیگیری موضوع کرده است. کوئومو با ابراز نگرانی از این اتفاق گفت: «با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، این موضوع در مورد امنیت سایبری و سیستم‌های ارتباطی ما نگرانی‌هایی را بوجود آورده است.»


توضیحات توییتر در واکنش به هک شدن


جک دورس، مدیر اجرایی توییتر

امروز در توییتر روز سختی برای ماست. همه ما از این وضع بسیار ناراحتیم. در حال تحقیق و تشخیص ماجرا هستیم و وقتی که دقیقا بدانیم چه اتفاقی افتاده، هرآن چه که در توان‌مان باشد با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.


کیوان بیکپور، مسئول بخش تولید در توییتر

تحقیقات ما درباره این رویداد امنیتی ادامه دارد اما به زودی جزییات را از حساب توییتری «پشتیبان توییتر» به‌روزرسانی می‌کنیم. در عین حال، می‌خواستم بگویم که از اختلال و استیصال ناشی از این وضع برای کاربران، بسیار متاسفم.


ویدیو توضیحات جادی در مورد هک شدن توییتر