این روزها عکس یک نفر به همراه کلی ناسزای مودبانه و غیرمودبانه در توضیحاتش، در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود. اگر زیاد از ماجرا خبر نداشته باشید اول شوکه می‌شوید ولی بعد از کمی تحقیق متوجه این حجم از عصبانیت کاربران ایرانی می‌شوید. این فرد شخصی است به نام نریمان غریب که از کارمندان شبکه ماهواره‌ای من‌وتو است.

بعد از اینکه خبر از کار افتادن برنامه‌های ایرانی توسط اپل پخش شد، نام فردی به نام نریمان غریب به عنوان متهم ردیف اول این ماجرا به سر زبان‌ها افتاد. در ادامه قصد داریم کمی با این فرد آشنا شویم و سپس مصاحبه وی با یک شبکه ‌ماهواره‌ای در همین مورد را گوش کنیم.

نریمان غریب


نریمان غریب کیست؟

نریمان غریب از کارمندان سابق شبکه ماهواره‌ای manoto است. او خود را متخصص رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌داند و در وبلاگ شخصی خود (که البته فیلتر است) مطالب آموزشی و سیاسی می‌نویسد. طبق شنیده‌ها، نریمان غریب فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر بوده و از سال 1382 از ایران خارج شده و سپس به کانال ماهواره‌ای من‌وتو پیوسته است. او کار تهیه‌کنندگی و ساخت برنامه و مستندهای کانال manoto را هم برعهده دارد و تا کنون کارهای مستند زیادی را برای این شبکه ماهواره ای انجام داده است. همچنین سایت اینترنتی این شبکه ماهواره‌ای را هم نریمان غریب پشتیبانی می‌کند. به گفته نریمان غریب اون به مدت 8ماه است که از شبکه من‌وتو خارج شده است.


مقاله نریمان غریب چه بود؟

نریمان غریب با انتشار مقاله‌ای به زبان انگلیسی، باعث از کار افتادن برنامه‌های ایرانی بر روی سیستم عامل iOS شده است. این موضوعی بود که همه مردم از آن صحبت می‌کردند و می‌کنند اما شاید کسی واقعا این مطلب را در سایت medium.com ندیده باشد. به همین منظور قبل از هر قضاوتی به سراغ مقاله مذکور رفتم.

دقیقا در این مقاله نریمان غریب بسیاری از برنامه‌های ایرانی که به کمک Enterprise Certificate اپل نصب شده بودند را معرفی و به اپل گزارش داده است. نریمان غریب علت این گزارش را آگاه‌سازی اپل و مردم نسبت به خطری که حریم شخصی آنها را تهدید می‌نموده، اعلام کرده است. اما اگر کمی منصفانه به این موضوع نگاه کنیم پی می‌بریم که برنامه‌های ایرانی با توجه به محدودیت‌های اپل جهت قرارگیری در مارکت رسمی اپل (AppStore) مجبور به استفاده از این روش شده‌اند و حرف‌های نریمان غریب در این مورد واقعا خنده‌دار و بچه‌گانه بود.


مصاحبه نریمان غریب با شبکه ایران اینترنشنال

نریمان غریب در یک مصاحبه تصویری در شبکه ایران اینترنشنال قصد داشت به دفاع از خود بپردازد که این کار اون اصلا موفقیت‌آمیز نبود. توجیه کردن کار غیراخلاقی خود در مورد گزارش دادن برنامه‌های ایرانی به اپل، کاملا کار بیهوده‌ای بود. نریمان غریب با حمله به آقای جهرمی و معاون ایشان قصد داشت ذهنیت مردم را از کار خود فاصله دهد که در این کار هم موفق نبود.

ویدیو زیر مربوط به همین مصاحبه می‌باشد که می‌توانید آنرا مشاهده کنید.

آخر داستان نریمان غریب

قطعا نریمان غریب نقش پررنگی در بسته شدن برنامه‌های ایرانی داشته است. بسته شدن برنامه‌های ایرانی و گزارش دادن آن به اپل، از نظر من نمونه‌ای کامل از وطن‌فروشی است. زندگی بسیاری از مردم با نبود این برنامه‌ها دچار اختلال می‌شود. با بسته شدن این برنامه ممکن است برخی از شرکت‌ها مجبور به تعدیل نیرو شوند. آدم‌فروشی، وطن‌فروشی یا هر چیز دیگری که نامش را بگذاریم، کاری است که نریمان غریب با انتشار آن مقاله جنجالی کرد. آتشی که جرقه‌اش را نریمان غریب زد.