«بامیلو تعطیل شد» و «بامیلو کوچک شد» جملاتی است که این روزها بین اهالی وب و جامعه آنلاین کشور رد و بدل می‌شود. همه چیز در حد شایعه بود و همه به این فکر می‌کردند که دیجیکالا دیگر رقیبی در بازار ندارد. چند منبع آگاه از تعطیلی بامیلو می‌گویند و یک شایعه محکم و جدی دیگر خرید بامیلو توسط مجموعه هایپراستار و بالا آمدن سایت هایپراستار به جای بامیلو در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند. از طرفی سوپر اپلیکیشن اسنپ و اسنپ‌مارکت گزینه‌هایی بودند که گفته می‌شد گروه اینترنتی ایران قصد دارد بامیلو را با آنها یکی کند.

همه این صحبت‌های درگوشی و مطالب مختلف در سایت‌ها و رسانه‌ها با بیانیه بامیلو فروکش کرد.

بامیلو

ابتدا بیانیه بامیلو رو با هم بخوانیم و بعد به موج جدید نظرات و مطالب منتشر شده بپردازیم. بیانیه بامیلو را در روز چهارشنبه اول اسفند در دیجیاتو خواندم. در این بیانیه از شرایط پیش‌بینی نشده و ارائه خدمات بهتر صحبت شده بود که از دلایل اصلی تصمیم بامیلو نیز به حساب می‌آمد. متن کامل بیانیه به شرح زیر بود.

«تیم بامیلو به عنوان اولین بازار اینترنتی ایران، همیشه سعی داشته رضایت مشتریان را در اولویت قرار دهد، اما گاهی پایبندی به تعهدات نیازمند اتخاذ تصمیمات دشوار و متناسب با تغییراتی است که گاهی قابل پیش‌بینی هم نیستند. تیم بامیلو، علی رغم میل باطنی، به این نتیجه رسید که برای تداوم فعالیت پایدار در بازار ایران، ناچار به اتمام همکاری با تعدادی از نیروهای توانمند خود است و از اول اسفندماه ۱۳۹۷ با تیم کوچکتری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به زودی تعدادی از همکاران این فروشگاه به دیگر شرکت‌های وابسته منتقل خواهند شد و سایر افراد نیز در فهرست مشاغل احتمالی آینده در اولویت قرار خواهند گرفت.

ما همواره متعهد به ارائه یک پلتفرم کارآمد و منحصربفرد برای کاربران فضای اینترنت در سراسر ایران و البته ایجاد یک فضای صمیمی در خانواده بامیلو بودیم. این تصمیم نیز نشان می‌دهد با وجود همه تغییرات اخیر همچنان قصد داریم تا با جدیت فعالیت خود را در ایران ادامه دهیم.»


نگاهی به بیانیه بامیلو

بامیلو بیانیه‌ای را منتشر کرد که در هیچ‌کدام از کانال‌های رسمی خودش نشر داده نشده و فقط از طریق رسانه‌های منتخب آنرا به گوش کاربران خود رسانده است. این کار بامیلو کمی عجیب بود ولی وقتی با چند کارشناس رسانه در اینباره سوال کردم، این کار بامیلو را عجولانه خواندند و نظرشان این بود که بامیلو فکر نمی‌کرد به این شکل شایعه کناره‌گیری بامیلو در بازار پخش شود.

بروزرسانی :  بامیلو در تاریخ اول اسفند یک بیانیه در توییتر رسمی خود منتشر کرده بود که در اینجا متن خود را در مورد عدم انتشار بیانیه رسمی توسط بامیلو اصلاح می‌کنم.

در این بیانیه خیلی به کوچک شدن اشاره شده است. این کوچک شدن از نظر من می‌تواند دو تعریف داشته باشد. یکی ورود به بازار تخصصی مثل پوشاک و یا حضور فقط به عنوان فروشگاه یا مارکت‌پلیس. در هر صورت زمان تنها ابزاری است که به  ما کمک می‌کند از تصمیم بامیلو آگاه شویم.


کاربران ناراضی و ضرردهی مالی

یکی از عمده مشکلات بامیلو در سال‌های اول نسبت به دیجیکالا، مارکت‌پلیس بودن و فروش کالا توسط فروشندگان متفرقه بود. موضوعی که بعد‌ها دیجیکالا هم به آن دچار شد و همچنان هم با آن درگیر است. فروش کالای فیک یا غیراصل، ارسال نامنظم، عدم موجودی یک کالا و چندین موضوع دیگر، باعث موجی از نارضایتی شد. در اینجا قصد بررسی این موضوع و مشکل ندارم و فقط می‌خواهم این جمله بامیلو را در بیانیه‌اش تحلیل کنم. «همیشه سعی داشته رضایت مشتریان را در اولویت قرار دهد»

شاید یکی از مشکلاتی که بامیلو را وادار به این تغییرات کرد عدم اطمینان بسیاری از کاربران نسبت به رقیب دیرینه آنها یعنی دیجیکالا بود. مشکلی که همیشه همراه بامیلو بود ولی آنرا از پای درنیاورد. حجم بالای نارضایتی در شبکه‌های اجتماعی کاملا مشهود است.

گفته می شود یکی از علل اصلی چنین تصمیمی در گروه اینترنت ایران، رشد منفی بامیلو بوده است. درحالی که مبلغ سفارش‌های این فروشگاه به دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار بیشتر از سال گذشته بوده است، اما در نهایت تعداد این سفارش‌ها نسبت به دوره‌های پیش با کاهش روبرو بوده است. در کل به نظر می‌رسد سودهی یا ضرردهی بامیلو موضوع اصلی این تصمیم نیست و نوسانات ارز و شرایط مبهم اقتصادی موضوعی است که ممکن است بامیلو به خاطر آن اقدام به کوچک کردن کسب‌وکار خود کرده است.


نقش هایپراستار چیست ؟

در جریان رویداد یلدای کارآفرینی شنبه که در سال 1397 برگزار شد، ژوبین علاقبند مدیرعامل اسنپ از سرمایه‌گذاری گروه هایپراستار در مجموعه اسنپ خبر داد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط ژوبین علاقبند، ام‌تی‌ان، ایرانسل و شماری از سرمایه‌گذاران اروپایی هر کدام 30درصد از سهام اسنپ را در اختیار دارند. اسنپ در آخرین جذب سرمایه‌ی خود، 10درصد از سهام خود را نیز به گروه سرمایه‌گذاری مالک فروشگاه‌های هایپراستار واگذار کرده است.

این حضور مالک فروشگاه‌های هایپراستار و تلاش هایپراستار برای ایجاد یک فروشگاه اینترنتی در سال‌های گذشته، نقش این گروه را در تصمیم بامیلو پررنگ‌تر جلوه می‌دهد. البته تمام این صحبت‌ها در حد حدس و گمان و اطلاعات جمع‌آوری شده و موجود است.


بروزرسانی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۹۸

با وارد شدن به سایت بامیلو، به سایت اسنپ‌مارکت ارجاع داده می‌شوید


نتیجه‌گیری

به نظرم جمع‌آوری چنین برندی با این حجم فعالیت کمی عجیب و غیرمنتظره بود. هنوز هیچگونه دلیلی برای این کار بامیلو به ذهن من نرسیده و سوال بزرگی در ذهنم ایجاد کرده است. سال‌ها تبلیغ و فعالیت و به یک‌باره تعطیل شدن یا کوچک شدن کمی کج سلیقه‌گی مدیران ارشد این برند مطرح هستش. هرچند که در جایی خواندم مدیرعامل بامیلو هم این خبر نمی‌دانسته و همزمان با سایر کاربران و مخاطبین در سایت‌هایی مثل دیجیاتو خوانده است.

موضوع بعدی نیروهای انسانی است که بعد از این اتفاق به احتمال زیاد کار خود را از دست داده‌ند. البته اگر طبق صحبت‌های بامیلو که در بیانیه آنها آمده است نیروهای انسانی را در پروژه‌های دیگر درگیر کرده باشد تا حدودی این نگرانی از بین رفته است. (باید صحبت‌های نیروهای بی‌کار شده را شنید) هرچند با حجم سرمایه و حضور سرمایه‌گذاران قدرتمند در این پروژه باید بیشتر درباره این کوچک شدن توضیح داده شود تا ذهن مخاطبین روشن‌تر شود.

شاید در این شرایط رقیبی مثل دیجیکالا خوشحال‌ترین کسی باشد که امروز وجود دارد. این خوشحالی شاید زیاد پایدار نباشد اما قطعا وجود دارد. این موضوع را فراموش نکنیم که نداشتن رقیب در بازار پرسرعت و پرایده وب یک معضل به شمار می‌رود. به طور مثال وب‌سایت Rond.ir که مدیریت آن هم به عهده بنده است، از نداشتن رقیب جدی به شدت لطمه دیده و سرعت رشد و پرورش سایت به شدت کاهش یافته است.

از طرف دیگر فروشنده‌های بامیلو یک کانال بزرگ فروش را از دست داده‌اند. به این فروشندگان در پیامی ناگهانی اعلام شده است که بامیلو دیگر سفارشات شما را قبول نمی‌کند و سفارش‌های ثبت شده کنسل شده و به زودی جهت تسویه حساب با‌ آنها تماس گرفته می‌شود. در این شرایط اقتصادی نه چندان جالب از دست دادن کانال فروشی با بازدید بالا می‌تواند بسیاری از کسب‌وکارها را تحت تاثیر قرار دهد. هرچند شاید شرکت‌های طراحی سایت مشتریان جدیدی پیدا کنند.


نظرات مختلف درباره بامیلو در توییتر

در تصویر زیر می‌توانید بخشی از نظرات مختلف درباره این اتفاق را مطالعه کنید.


بامیلو در توییتر