اگر شما هم یک وب‌سایت اینترنتی داشته باشید، حتما به این مشکل برخورده‌اید که کدام کلمات کلیدی شما در گوگل وجود دارند و در کدام صفحه هستند.

به طور مثال در وب سایت شخصی من، کلمه ”محمدرضا رحمانی“ اهمیت ویژه‌ای دارد. بنابراین برای من مهم است که در صفحه چندم گوگل با این کلمه کلیدی قرار دارم. به همین ترتیب کلمات مختلف و متنوع را باید بتوانیم بررسی کنیم و در اصطلاح جایگاه کلمه سایت خود را در گوگل دقیقا بدانیم و نوسان آنرا بررسی کنیم.

گوگل وبمسترتولز از جمله ابزارهایی است که اطلاعات دقیقی در این رابطه به شما می‌دهد اما استفاده از آن شاید کمی برای کاربران سخت و دشوار باشد و یا کاربرپسند نباشد. به همین دلیل ابزاری را به شما پیشنهاد می‌کنم که دسترسی به آن بسیار ساده و راحت است.


آشنایی با FatRank

فت رنک (FatRank) یک ابزار کاربردی و رایگان است که در موبایل و کامپیوتر به شما کمک می‌کند تا جایگاه کلمات سایت خود را در گوگل بررسی کنید. رایگان بودن، داشتن گوگل فارسی، توانایی انتخاب ایران به عنوان کشور مبدا و قابل نصب بودن در اکثر سیستم‌عامل‌های موبایل و کامپیوتر (حتی به صورت افزونه برای مرورگرها) از مزایای اصلی این ابزار است.

البته مشکلات FatRank نیز در نسخه‌های مختلف متفاوت است ولی به خاطر چشمگیر نبودن آنها می‌توان از آن عبور کرد.


مشکل FatRank و راه‌حل برطرف کردن آن

به شخصه FatRank را در سیستم‌عامل ios و افزونه کروم امتحان کردن که هر کدام معایب و مزایایی داشتند. در ادامه به تفکیک به آنها می‌پردازیم.


افزونه FatRank در کروم

مزیت اصلی استفاده از افزونه FatRank سرعت است. یعنی شما در هر سایتی که باشید خیلی سریع می‌توانید جایگاه کلمه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. فقط کافیست در سایتی که هستید افزونه FatRank را باز کنید و کلمه مورد نظر را جستجو کنید. بعد از چند ثانیه محل قرار گیری کلمه در گوگل را به شما نمایش می‌دهد. ایراد بزرگ افزونه FatRank عدم نگهداری جایگاه‌های کلمه است. یعنی شما نمی‌توانید ببینید در گذشته چه جایگاهی داشته‌اید.


اپلیکیشن ios

یک برنامه کاربردی که هر شب بهش سر میزنم. به کمک برنامه FatRank می‌تونید لیستی از کلمات رو بدید و براش تعریف کنید از کدام کشور محل کلمات انتخاب شده در گوگل را نمایش دهد. اصلی‌ترین دلیل انتخاب من این هستش که تاریخچه تغییرات رو می‌تونم ببینم و بخش سئو سایت‌های خودم و رقبا رو آنالیز کنم.

مشکل بزرگ این برنامه این هستش که گوگل خیلی سریع شما رو بلاک می‌کنه. برای این موضوع باید زمان کراول کردن رو زیاد کنید. همچنین پیشنهاد میکنم برای هر سایت بیشتر از ۸ کلمه کلیدی تعریف نکنید. البته توجه داشته باشید که می‌تونید هر سایت رو به صورت نامحدود اضافه کنید ولی به اسم‌های مختلف. مثلا سایت rond.ir رو می‌تونید ۱۰ بار اضافه کنید برای هرکدم ۸ کلمه انتخاب کنید که میشه ۸۰ کلمه انتخاب شده.


دانلود افزونه کروم

دانلود اپلیکیشن ios

دانلود اپلیکیشن اندروید