هفته گذشته (12 اسفند 1397) شرکت گوگل به صورت رسمی امکان ثبت دامنه‌ با پسوند dev را برای عموم آزاد کرد. تعداد زیادی از این دامنه‌ها ثبت شد و حتی برای فروش نیز در سایت rond.ir آگهی شد. اما قیمت بالای این دامنه‌ها (در زمان معرفی حدود 400.000 تومان) باعث شد تا تعداد ثبت دامنه‌های dev زیاد نباشد.

اتفاقی که باعث شد دوباره درباره دامنه‌های dev مطلب بنویسم، امکان ثبت دامنه‌های dev به صورت ویژه و مخصوص دامنه‌های 2کارکتری بود. همان‌طور که می‌دانید امکان ثبت دامنه‌ها از یک کارکتر تا 63 کارکتر وجود دارد و با توجه به سیاست شرکت ارائه دهنده، این امکان برای عموم دردسترس می‌شود. یعنی گوگل تصمیم به ثبت این دامنه‌ها را گرفته است.


برای آشنای با TLDها پیشنهاد می‌کنم مطلب دامنه اینترنتی سطح بالا چیست؟ را مطالعه کنید


نحوه ثبت و قیمت دامنه‌های دو کارکتری

با جستجو در سایت‌های خارجی و حتی سایت رسمی ثبت دامنه‌های dev که توسط گوگل راه‌اندازی شده، هیچ اثری از امکان ثبت دامنه‌های 2کارکتری نیست. حتی در سایت رسمی گوگل هم در زمان هویز گرفتن دامنه‌های دوکارکتری پیام Please enter a valid .dev domain name ظاهر می‌شود. البته هویز دامنه‌های دوکارکتری در بسیاری از سایت‌ها قابل دسترس است.

اما یکی از سایت‌های ثبت دامنه ایرانی این امکان را به سایت خود اضافه کرده. البته این سایت نیز تبلیغاتی در این زمینه نکرده است و فقط وقتی که قصد ثبت دارید به شما پیام زیر را نمایش می‌دهد:

دامنه xx.dev ویژه یا پریمیوم است و امکان ثبت با هزینه عادی را ندارد. هزینه ثبت این دامنه 16.590.000تومان است.

توجه: بعضی دامنه‌های روند (منظورشون رند بوده) یا مهم توسط شرکت ثبت کننده اصلی با قیمت بالاتری ارائه می‌شوند و امکان ثبت با تعرفه عادی را ندارند. درصورت تمایل برای ثبت تیکت ارسال کنید.

بعد از تماس تلفنی با شرکت ایرانی که کار ثبت را انجام می‌دهد متوجه شدم که این مبلغ سالیانه بوده و شما در هر سال باید 16.590.000تومان پرداخت کنید. البته اگر قیمت ارز به همین شکل باقی بماند. در حال حاضر ثبت دامنه‌های dev در همین سایت با قیمت 256.700 تومان می‌باشد.

قیمت دامنه‌های دوحرفی dev. در تاریخ 16 اردیبهشت 1398 به مبلغ 18.240.000تومان افزایش یافت.


دامنه ir.dev

اما اتفاق جذاب‌تر ثبت و آگهی شدن دامنه زیبای ir.dev در وب‌سایت rond.ir بود. شخصی با خرید این دامنه جذاب آن‌را برای فروش در سایت رند آگهی کرده است که برای مشاهده آن می‌توانید در نوار آدرس مرورگر خود دامنه ir.dev را تایپ کنید تا به صفحه آگهی این دامنه در سایت رند ارجاع داده شوید.


برای مشاهده دامنه ir.dev کلیک کنید