در هفته گذشته، گوگل اعلام کرد دامنه‌های جدیدی برای توسعه‌دهندگان ارائه خواهد شد. این دامنه‌ها با پسوند .dev عرضه می‌شوند و برای کمک به توسعه‌دهندگان و افراد برنامه‌نویس ارائه شده است. گوگل دامنه‌های dev. را فضایی تخصصی برای به نمایش گذاشتن ابزارها، زبان‌های برنامه‌نویسی، مطالب وبلاگی مرتبط و هر آنچه به توسعه‌دهندگان مرتبط است توصیف کرده است.

برای ثبت دامنه‌های dev. کافیست در این وب‌سایت گوگل ثبت نام کرده و اطلاعات وب‌سایت خود را وارد کنید. گوگل به عنوان جایزه، به شرکت‌کنندگان رویداد Google I/O امسال که ماه می برگزار می‌شود یک دامین رایگان نیز هدیه خواهد کرد. همچنین ثبت این دامنه برای عموم نیز آزاد است.

دامنه dev

دامنه dev به طور پیش‌فرض، امن است چرا که به پروتکل HTTPS نیاز دارند. یعنی برای راه‌اندازی سایت با این پسوند حتما باید SSL تهیه کنید. در همین راستا گوگل همین حالا تعدادی از وب‌سایت‌های خود نظیر web، opensource و flutter را به دامین dev. منتقل کرده است.

گوگل پیش از این نیز ثبت پسوندهای .app ، .page ، .how ، .soy و یک پسوند با زبان آسیای شرقی را برای عموم آزاد کرده بود.

قیمت جهانی ثبت دامنه‌های dev به صورت سالیانه 19دلار اعلام شده است. در ایران نیز بسیاری از شرکت‌ها امکان ثبت این دامنه‌ها را فراهم کرده‌اند. قیمت حدودی ثبت این دامنه در ایران بین 400.000 تا 450.000 تومان است.